Kerbela Şehitleri ve Muharrem Özel Programı Anasayfa - Basın Odası / Haberler

Sancaktepe Kent Konseyi Muharrem ayı vesilesiyle "Kerbela Şehitleri ve Muharrem Özel Programı" düzenledi.

Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişinin Kerbela’da şehit edilmesinden dolayı her yıl Muharrem ayının son günü düzenlenen Aşura (matem)  anma programı bu yıl Mustafa Öncel Kültür Merkezinde düzenlendi.

Kerbela Şehitleri ve Muharrem Özel Programına Sancaktepe Kaymakamı Adnan ÇAKIROĞLU, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Hasan KAMAL, , Sancaktepe Kent Konseyi Başkanı Ali YILDIZ, İlahiyatçı Tarık ÇİMEN, Öğretim üyesi Mehmet TOPRAK,Sancaktepe sivil toplum kuruluşları, cemevi yönetimleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Programın açılış konuşmasını yapan Sancaktepe Kent Konseyi Başkanı Ali YILDIZ, “Bugün burada hüznü, isyanı acıyı ve matemi paylaşıyoruz. Herkesin bu acıyı yüreğinde hissettiğinin bilinciyle Sancaktepe Kent Konseyi olarak böyle bir programı gerçekleştirdik” dedi.

Sancaktepe Kaymakamı Adnan ÇAKIROĞLU ise, ‘’.Aşura Günü’nün, Rahmet Peygamberimizin o kıyamadığı, secde ederken bile omuzlarında gezdirdiği iki göz nurundan biri olan Hazreti Hüseyin efendimizin şehit edildiği gün olduğunu belirten Kaymakamımız Adnan ÇAKIROĞLU, ‘’ O günden beri acımız aynı ve tazedir. Bu acı aynı zamanda bizleri birleştiren bir acıdır. Hazreti Hüseyin efendimizin asırlardır yüreğimizde devam eden yarası bizi bir arada tutan en büyük değerlerimizden birisidir. Onun için biz, birbirimizi yürekten seveceğiz. Birbirimize yürekten bağlı olacağız ‘’ dedi.

Programda ayrıca Öğretim Görevlisi Mehmet TOPRAK ve İlahiyatçı Tarık ÇİMEN günün anlam ve önemine dair birer konuşma yaptı.Protokol konuşmalarının ardından program Mersiyelerin okunması ve semah gösterileriyle devam etti.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program aşure ikramıyla sona erdi.