30 Haziran Dünya Emekliler Günü Kutlandı Anasayfa - Basın Odası / Haberler

Sancaktepe Kent Konseyi Emekliler Meclisi tarafından 30 Haziran Dünya Emekliler Günü dolayısı ile düzenlenen PANEL 30/06/2010 Çarşamba günü saat 10:00’da Genco Erkal Kültür Merkezin de  yapıldı.

Oturum başkanlığını Kent Konseyi Başkanı İsmail KARABİBER ‘in yaptığı Panele ,Dünya Yaşlanma Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Kemal AYDIN , İstanbul  Emekliler Platformu Başkanı Dr.Ali İhsan ÖZEROĞLU ,Bilgi Eğitim Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Mehmet Nuri KAYNAR katıldılar.


Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM’inde iştirak ettiği panele Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Muhtarlar, Yerel Basın’ın temsilcileri ile ilçemizde yaşayan emekli vatandaşlarımız ve emekliler meclis üyeleri katıldılar. ilçemizde ilk defa Emeklilerin sorunlarının tartışıldığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu panel yoğun ilgi ile karşılandı.Belediye Başkanı İsmail ERDEM yaptığı selamlama konuşmasında; 30 Haziran Dünya Emekliler Günü dolayısı ile böyle bir panelin düzenlenmiş olmasından dolayı çok memnun olduğunu, Belediye olarak insanımızın doğumundan ölümüne kadar hizmetinde olduklarını ifade ettiler. Özellikle Sancaktepe Kent Konakları projesi ile ilçemizde yaşam standardını yükseltmeyi amaçladıklarını, Emekli olan kardeşlerimizinde bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak için Kent Konseyi bünyesinde Emekliler Meclisi kurduklarını ifade ettiler. Bu panelinde Emekliler Meclisinin faaliyeti olması münasebetiyle memnuniyetlerini ifade ederek Emekliler Gününü kutladı.Panele konuşmacı olarak katılan akademisyenler Emeklilerin geçmişten bugüne sorunlarını masaya yatırarak çözüm ürettiler. Özellikle ülkemizde geçmiş yıllarda 40-45 yaşlarında çalışanlarımızın emekli olduklarını, bu uygulamalarında çalışan ile emekli arasındaki oran dengesini bozduğunu ifade ettiler. En büyük sorunlardan birisininde maaş farklılıklarının olduğunu, bunun düzeltilmesi içinde çalışmaların devam ettiğini belirttiler.

Panelin sonunda 11 maddeden oluşan 21.yüzyılda Emeklilik, sorunlar ve çözüm önerileri adı altında, ULUSAL EMEKLİLİK DEKLERASYONU yayınlandı.


Deklerasyonun başta Başbakanlık olmak üzere;Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna ve Mecliste grubu bulunan Siyasi Partilere gönderilmesine karar verildi.

21.yüzyılda Emeklilik,Sorunlar ve Çözüm Önerileri

PANEL -ÇALIŞTAY

ULUSAL EMEKLİLER DEKLARASYONU

1.    Emeklilerin mahalle, ilçe, ,il, bölge ve ulusal olarak platformlar kurarak, meclislerde temsil edilmesi, hak ve sorumluluklarının farkındalığını artırarak  toplumsal barışa, huzura, kalkınmaya katkı sağlamak.

2.     Emekliler Vakfı ve Fonu kurularak sağlık, eğitim, bakım ve sosyal hizmetlerden tüm emeklilerin eşit faydalanması, Sosyal Güvence ve bakım hizmetlerine erişebilirlik ve  Sosyal Adaletin geliştirilmesine katkı sağlayarak yerel çözümler üretmek.

3.     Emekli Danışma Veri Tabanı oluşturarak, MENTORLÜK (Akıl Hocalığı) PROJESİ’nin geliştirilmesi.

4.     Emek Kart Projesini  geliştirerek tüm kamu,özel sektör kurumlarından ve  Sosyal aktivelerden faydalanma imkanının  sağlanması.

5.     Semt Konaklarında Emekli Lokallerinin geliştirilerek “aktif yaşlanma” programlarının uygulanması kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları iş birliği ile geliştirilmesi.

6.     Toplum Temelli Sosyal Hizmetler Modeli geliştirilerek Huzurevi değil “Huzurlu Ev Projesi”nin hayata geçirilmesi,Yerel Yönetimlerde Evde Bakım ve Gündüz Bakım Merkezleri ile kurumsal bakım hizmetlerinin ihtiyaca göre  planlanması.

7.     Emekliler için Yaşam Merkezleri’nin kurulması.

8.     Emeklilerin İstihdama yönelik, mesleki tecrübelerinin halka aktarılması için girişimlerin kolaylaştırılması, teşvik edilmesi yönünde yasal çalışmaların başlatılması.

9.     Emeklilerin maaş farklılıklarının asgari düzeye getirilmesi hususundaki intibak yasasının biran önce çıkartılması.

10.Emeklilerin Köye dönüşünün teşvik edilmesi için girişimlerin başlatılması, Köy Evi için uzun vadeli kredi temin edilmesi.

11.Emekli Köyleri Projesinin geliştirilerek uygulanması çalışmaların hızlandırılması.

 

       Dr. Kemal AYDIN                                   İsmail KARABİBER                     Dr. Ali İhsan ÖZEROĞLU

Dünya Yaşlanma Konseyi                 Sancaktepe Kent Konseyi         İstanbul Emekliler Platformu

Yönetim Kurulu Başkanı                                 Başkanı                                Başkanı

        (İMZA)                                                   (İMZA)                                  (İMZA)

 

 

Mehmet Nuri Kaynar                            Abdullah AKKADI

Bilgi Eğitim Sosyal Araştırmalar       Sancaktepe Emekliler Meclisi

Merkezi Başkanı                                Başkanı

     (İMZA)                                       (İMZA)